Print Friendly, PDF & Email

AA. VV., Sto godina nove crkve na Širokom Brijegu, Franjevački samostan, Široki Brijeg, 2006.

Široki Brijeg duboko se ucijepio u svijest ne samo hercegovačkih Hrvata, već i svih Hrvata na kugli zemaljskoj. Čak se to dogodilo i s okolnim narodima. Toliko je, naime, bila jaka zraka svjetla koja je tu zasinula da ona ni danas ne gubi na snazi.

Sve je započelo dolaskom franjevaca na Široki Brijeg polovinom 19. st. Do tog vremena brinuli su se o Hercegovini uglavnom iz samostana u Kreševu i Živogošću. Popuštanjem stiska turske vlasti stvarali su se uvjeti za njihov ponovni dolazak. On je bio veličanstven. U kratkom vremenu ustrojen je franjevački život na ovom području, tako da je franjevačka zajednica u Hercegovini ubrzo postala kustodija i provincija.

Široki Brijeg bio je ono rasadište iz kojeg su se novodošli franjevci raširili po Hercegovini. Poseban mu je obol dao fra Didak Buntić. Gradio je, poučavao i brinuo se za pučanstvo. Tijekom velike gladi 1917. spasio je mnogo života slanjem hercegovačke djece u Slavoniju. Uz ovo uz ime mu se posebno veže opismenjivanje puka, gradnja sadašnje crkve i napredak klasične gimnazije. Ona je bila tako vrsna da je dala niz velikih ličnosti u Hrvata. Nije stoga čudno da su Široki Brijeg bombardirali partizani i saveznici 1945. Izvršen je i pokolj franjevaca koji nisu pobjegli pred partizanima. Dvije godine kasnije, 1947., Široki Brijeg je još jedanput temeljito spaljen, zajedno s maticama i knjigama. Postao je pravim simbolom mučeništva.

O svemu ovome pričaju članci doneseni u knjizi. Najprije su bili objelodanjeni na znanstveno-stručnom skupu »Sto godina crkve na Širokom Brijegu, Široki Brijeg, 20. lipnja 1905. – 20. lipnja 2005. Predstavljaju uvid u bogatstvo života i rada franjevaca na Širokom Brijegu i u Hercegovini kroz maleno razdoblje vremena za ono što su stvorili.

Vjerujem da će mnogi posegnuti za ovom ukusno i stručno uređenom knjigom. Presjek je to hrvatskog vjerskog i kulturnog iskoraka u Bosni i Hercegovini. Povijest se, naime, ne treba i ne smije zaboravljati, iz nje treba učiti.

Miljenko Stojić

Radiopostaja »Mir« Međugorje, Riječ po riječ, Međugorje, 27. studenoga 2006., 21.00 – 21.45

Osobno