Print Friendly, PDF & Email

Božidar Novak, Hrvatsko novinarstvo u 20. stoljeću, Golden marketing-Tehnička knjiga, Zagreb, 2005.


Pozamašna knjiga, a unutra povijest hrvatskog novinarstva, nešto više od jednog stoljeća. Odavno nam je bila potrebna, ali iznjedrio ju je tek Domovinski rat. Stvoren je, naime, takav politički okvir u kojem je moguće napisati jednu ovakvu knjigu i ne biti zbog toga progonjen.

Iako pisac nije imao upravo tu namjeru, ova nam je knjiga ocrtala tzv. »hrvatsku šutnju«, tako često spominjanu. Bez svoje države hrvatski je narod bio ugnjeten i branilo mu se to iznijeti u javnost. Svaki dašak slobode donosio je i proplamsaj hrvatskog govora. Novak to bjelodano dokazuje. Najprije ocrtava stanje društva, a tek onda daje pregled novinarskih uradaka u takvom društvu. Jedno bez drugoga teško bi se razumjelo.

Nije mimoiđeno ni naše iseljeništvo. Istina, taj dio mogao je biti i bolje obrađen, ali udareni su temelji na kojima će netko drugi moći nastaviti dalje istraživati. Svrha je ovoga djela, naime, probiti prtinu za one koji dolaze.

U uvodu na početku knjige daje se kratak pregled razvoja hrvatskog novinstva do 1900. Nakon toga slijedi prvi dio u kojem se govori o hrvatskom novinstvu u Habsburškoj monarhiji (1990. – 1918.). Drugi dio bavi se stanjem hrvatskog novinstva u monarhističkoj Jugoslaviji (1918. – 1941.). II. svj. rat (1941. – 1945.) tema je trećeg dijela knjige. Četvrti, pak, dio donosi stanje hrvatskog novinstva u socijalističkoj Jugoslaviji (1945. – 1990.). Ovaj dio ujedno je i najopširniji u knjizi. Posljednji, peti dio, bavi se razdobljem od konstituiranja višestranačkog sabora i ostvarenja samostalne i suverene republike Hrvatske do vremena dovršetka knjige. Obrađeno razdoblje moglo je biti šire i kritičnije prema stilu u današnjem suvremenom hrvatskom novinarstvu. Budući će istraživači vjerojatno imati više smjelosti zagristi u njega.

Odlika ovog djela je i u tome što je zahvatilo sve vrste javnih glasila (tisak, radio, televiziju). Pisac je sam u nekima radio i na svojoj koži osjetio što to znači kada ne možeš djelovati slobodno. Vrijeme će još izglačati i produbiti neke njegove prosudbe, bez da će to knjizi oduzeti njezino neprijeporno značenje.


Miljenko Stojić


Radiopostaja »Mir« Međugorje, Riječ po riječ, Međugorje, 23. listopada 2006., 21.00 – 21.45

Osobno