Print Friendly, PDF & Email

Davor Pauković (priredio), Uspon i pad »Republike Srpske Krajine«. Dokumenti, CPI, Zagreb, 2005.

Kontroverzni Haški sud za »Bljesak« i »Oluju« nastoji dokazati da je to »udruženi zločinački pothvat«. U tom dokazivanju uvelike mu pomažu oni, spomenimo samo Savu Štrbca, koji su se oružano pobunili protiv države u kojoj su živjeli. Ustrojili su srpsku paradržavnu tvorevinu i prognali s njezina ozemlja hrvatsko pučanstvo i druge koji su se tu našli. Haški sud kao da to zaboravlja, ali ne zaboravlja Davor Pauković, mladi znanstveni novak. Kaneći se političarenja, pred oči nam prostire izvorne pobunjeničke dokumente. Očito je da im nije dozlogrdilo nasilje nove države, već su nastojali ostvariti neke svoje davne namisli.

Metastaza na hrvatskom državnom tkivu počela je vrlo rano. Dogodilo se to odmah nakon prvih izbora. Nesmotrenošću su vrlo rano otkrili o čemu se zapravo radi. Srpska skupština odlučuje da se 12. svibnja 1991. održi referendum o »prisajedinjenju SAO Krajine Republici Srbiji«. Službeni »Glasnik Krajine« 17. svibnja je objavio da je referendum u potpunosti uspio i da je »teritorija SAO Krajine sastavni dio jedinstvene državne teritorije Republike Srbije«. Ubrzo su uvidjeli pogrješku pa su o ovome prestali javno govoriti. No, i nadalje su zdušno radili na odcjepljenju od mlade hrvatske države po svaku cijenu.

Kroz donesene dokumente vrlo se lako može pratiti koje su dvojbe mučile pobunjeničke vlasti i kakve su se sve političke igre plele oko nasilno prisvojenog i etnički očišćenog hrvatskog ozemlja. Mnogi su od dokumenata po prvi put u cijelosti podastrijeti pred hrvatsku javnost, iako je to trebalo učiniti davno prije. Pobuna u Hrvatskoj završava u kolovozu 1995. za svega nekoliko dana slavnom »Olujom«. Haški sud, odnosno Međunarodna zajednica, kao odgovor uhitila je vojne zapovjednike i danas ih sudi. Je li to samo zbog zlokobnog plana »Z4« ili tu ima još nešto?

Knjiga je pobudila zanimanje u hrvatskom javnom mnijenju, iako određena javna glasila sve nastoje umanjiti. Na žalost još je dug put do razbistravanja magle u nekim hrvatskim glavama. Ipak, ne smije se odustati. Očekujemo nove Paukovićeve, i sličnih njemu, ovakve dobre knjige.

Miljenko Stojić

Radiopostaja »Mir« Međugorje, Riječ po riječ, Međugorje, 12. veljače 2007., 21.00 – 21.45

Osobno