Print Friendly, PDF & Email

Čitluk, 16. prosinca 2013. (brotnjo-online.com) – Povjerenstvo za obilježavanje i uređivanje grobišta iz Drugog svjetskog rata i poraća na području općine Čitluk održalo je danas sastanak u Maloj dvorani Kulturno-informativnog centra Čitluk na kojemu je predstavljen rad Povjerenstva u 2013. Okupljeni članovi Povjerenstva razgovarali su također i o planu i smjernicama za svoj budući rad.

Predstavljajući rad Povjerenstva u 2013. pročelnik Andrija Stojić istaknuo je kako je povjerenstvo zahvaljujući ranijem radu na terenu ljudi okupljenih oko Rade Stojića – Raće odmah nakon osnutka imalo dobro obrađene i arhivirane informacije koje je dodatno obogatilo i upotpunilo novim saznanjima. U prvoj fazi rada Povjerenstvo se, dakle, u potpunosti posvetilo prikupljanju vjerodostojnih podataka o postojanju grobišta i stratišta na području naše općine, nakon čega je 7. prosinca 2013. ekshumacijom posmrtnih ostataka pokojnog Žarka Vranješa na Vionici započela druga faza u radu Povjerenstva.

Govoreći o samom postupku prijavljivanja saznanja Povjerenstvu Andrija Stojić je kazao kako kod ljudi još uvijek postoji očit strah, ali je također dodao kako je nakon ekshumacije posmrtnih ostataka u Vionici Povjerenstvo dobilo nova saznanja o mjestima stradanja na području naše općine što dovodi do zaključka da je prvo iskopavanje posmrtnih ostataka koje je organiziralo Povjerenstvo imalo dobar odjek u javnosti.

Kada je riječ o planovima za budućnost treba istaći kako članovi Povjerenstva namjeravaju obići mjesta koja su u novim prijavama obilježena kao mjesta pokopa pobijenih i te lokacije fotografirati i dodatno ispitati. Također se na današnjem sastanku od fra Miljenka Miće Stojića moglo čuti o dobrim primjerima obilježavanja prijavljenih grobišta na Širokom Brijegu pa je zaključeno kako bi bilo dobro i na području općine Čitluk obilježiti grobišta križem i prigodnom pločicom. U planovima za budućnost nezaobilazna su nova iskapanja posmrtnih ostataka koji će nakon prikupljanja biti pohranjeni u mrtvačnici kod groblja Podadvor sve do zajedničkog svečanog pokopa.

U sljedećem razdoblju Povjerenstvo također namjerava ponoviti javni poziv žiteljima Brotnja kako bi se što više ljudi uključilo u rasvjetljavanje istine o stradanjima na području općine Čitluk u Drugom svjetskom ratu i poraću.

Osobno