Print Friendly, PDF & Email

Gradnići, 5. studenoga 2024. (brotnjo.info) – Manifestacija »Dani Matice hrvatske u Brotnju« završila je 3. studenoga programom »Kušanje mladog vina«, upriličenom u najstarijem broćanskom vinskom podrumu koji se nalazi u Župnom uredu u Gradnićima. Ogranak Matice hrvatske (OMH) Čitluk pripremio je cjelovečernji program koji je počeo nakon što je prof. Andrija Stojić, predsjednik čitlučkog ogranka MH-a, predstavio autoricu izložbe »Bespuća«, akademsku slikaricu Ivonu Stojić Marić, te opravdano izočnog književnika Dragu Šaravanju čija je zbirka pjesama »Prijatelji, gdje ste?« tom prilikom predstavljena.

Stojić je nazočne podsjetio kako je OMH Čitluk na nedavno održanoj Glavnoj skupštini Matice hrvatske za svoju nakladničku djelatnost nagrađena Srebrnom poveljom za knjigu akademika Pere Pavlovića »Molitvenik za bilje«. Autoru je u tijeku programa uručeno ovo priznanje.

Govoreći o zbirci pjesama književnika Drage Šaravanje  »Prijatelji, gdje ste?«, za koju je ilustracije sačinila akademska slikarica Ivona Stojić Marić,  jedan od recenzenata, književnik fra Miljenko Stojić kazao je sljedeće. »Kada Šaravanjino pjesništvo pokušamo sagledati u cjelini, onda ćemo primijetiti kako iz njega neprestano izbijaju mirisi i čežnje. Ne boji se on života, ali bi ga radije živio na nekom drugom kraju svijeta, među svojima. Čezne za svime tim, jer je u njegovim nosnicama miris zavičaja, miris domovine, miris onoga što ti zaista jesi. Ne može se naći nadomjestak za sve to, može se samo kao nešto najdragocjenije nositi u svojim njedrima i živjeti od svega toga, posebno u onim nesklonim vremenima. Nekada su naš narod, po njegovu vjerovanju, pomagale vile, a danas su to životne suputnice. Jedna takva, Erika, stala je i na Šaravanjin životni put. Po onome što čitamo, ostali su vjerni jedno drugome do kraja života. Daleko je to od shvaćanja današnje uljudbe, ali je posve blizu onoga što i nadalje drži hrvatski narod, iako se Šaravanji zna učiniti da su oni i ovakvi: "Teško onima koje Hrvati slave/ U nas po nekom čudnom redu stvari/ Lovorike stižu/ Tek nakon zatišja posmrtnih lopata/ I lamentacija ucviljenih". (Sladak je zemlje san).«

O najnovijoj knjizi Drage Šaravanje govorio je i prof. Ivan Sivrić, drugi recenzent, koji je naglasio sljedeće. »Na popisu je 59 pjesama raznorodnih i raznotematskih naslova. Ono što je zajedničko svim pjesmama jest to da je rukopis u formi slobodnoga stiha. Dakle, pred sobom imamo stihove koji nisu povezani rimama, neobavezane zahtjevom za istim brojem slogova i slobodno raspoređenih. Zato ćemo stih kao redak u metričkoj kompoziciji promatrati i kao zvukovnu, sintaktičku i značenjsku cjelinu pa ako se dogodi uz ostalo i originalni ritam, u pjesmi će se postići i dodatno značenje. Tim postupkom autor je osigurao poseban poredak (unutar stiha i pjesme) koji nije nikada slučajan. Dakle, autor je, čini se, bio opredijeljen na temelju prirodnog govora stvarati novi, originalni ritam koji će njegovoj pjesmi pružiti osebujno značenje. Generalna ocjena jest da je u tome bio vrlo uspješan, što je umijeće koje često nazivamo talentom.«

O izložbi »Bespuća« postavljenoj u Staroj crkvi sv. Blaža u predgovoru je prof. Andrija Stojić napisao sljedeće. »Na putu k umjetničkom sazrijevanju uspjela je iskristalizirati svoje osjećaje i ujediniti ih sa znanjem kojeg je stekla tijekom obrazovanja na akademiji. Ona je suvremena, osjeća bilo sadašnjice, sposobna prepoznati trenutak u kojem živi, te predskazati trendove i buduće događaje. Kada s generalne ocjene prijeđemo na malo preciznija i suptilnija razlikovanja, zapažamo i određene specifičnosti u svakom njenom umjetničkom radu, ali, istovremeno imamo kvalitativne oscilacije među autoričinim radovima.« Izložbu je otvorio fra Miljenko Stojić, susjed iz rodne im Dragićine, te su nazočni mogli razgledati likovne radove koji su korišteni za ilustriranje izdanja zbirke pjesama »Prijatelji, gdje ste?«.

Predstavljanje knjige i izložbu glazbeno je obogatio učenik Osnovne glazbene škole Brotnjo Mihovil Martinović na gitari, a »Kušanje mladog vina« članovi muške pjevačke skupine HKUD-a Brotnjo, Broćanski bećari, ženske i muške pjevačke skupine, poznati gangaši s Mostarskog blata, Širokobriježani iz Knešpolja, Jara i Ljutog Doca. Broćansko mlado vino redom je dobilo dobre ocjene nakon degustacije iz prve bukare te je fra Nikola Rosančić, župnik župe sv. Blaža – Gradnići, blagoslovio mlado vino, dok je poznati poduzetnik, gangaš i ljubitelj starih hercegovački napjeva Vlado Bošnjak zatvorio bačvu, nakon čega su vino mogli kušati svi nazočni. Kušanje mladog vina u lijepom ambijentu najstarije broćanske župe nastavljeno je u ugodnom druženju uz autohtona hercegovačka jela i vrhunske suhomesnate delicije pršutane »Bura«.

Osobno